CITROEN C3 X-TR 1.6L HDi 5MT FWD (90 HP)
2005–2009
89
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 215Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |