CITROEN C3 1.2L PureTech 5MT FWD (68 HP)
2016–2019
67
bhp
Power
16.3
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.3s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |