CITROEN C3 1.2L PureTech eco 5MT FWD (82 HP)
2016–2019
81
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 81bhp |
| Power | 60.3kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |