CITROEN C3 1.2L PureTech Start & Stop 6AT (110 HP)
2019–
108
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |