CITROEN C3 1.4L 5AT FWD (90 HP)
2005–2009
89
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1032kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |