CITROEN C3 1.4L 5MT FWD (73 HP)
2009–2013
72
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1361cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |