CITROEN C3 1.4L Aardgas 5MT FWD (68 HP)
2005–2009
67
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1058kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |