CITROEN C3 1.4L e-HDi 5AT FWD (70 HP)
2013–2016
69
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
69.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69.2mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
| Urban | 3.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3942mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |