CITROEN C3 1.6L BlueHDI 5MT FWD (99 HP)
2013–2016
98
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
78.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 98bhp |
| Power | 72.8kW |
| Torque | 154Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 78.4mpg |
| Combined | 3L/100km |
| Urban | 3.6L/100km |
| Extra-Urban | 2.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3942mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |