CITROEN C3 1.6L e-HDI 5MT FWD (92 HP)
2013–2016
91
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
69.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69.2mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
| Urban | 3.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3942mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |