CITROEN C4 Aircross 1.6L 5MT FWD (115 HP)
2012–2017
114
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
40
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4340mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 70 R16 |
| Front Brakes | 294Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 302Mm Discs |