CITROEN C4 Aircross 1.8L HDi FAP 6MT AWD (150 HP)
2012–2017
148
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4340mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225 55 R18 |
| Front Brakes | 294Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 302Mm Discs |