CITROEN C4 Cactus 1.2L VTi 5AT FWD (82 HP)
2014–2018
80
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4158mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |