CITROEN C4 Cactus 1.6L BlueHDI 6MT FWD (100 HP)
2014–2018
99
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
69.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 254Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69.2mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
| Urban | 3.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |