CITROEN C4 Coupe 1.6L 4AT FWD (109 HP)
2004–2008
107
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1278kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 - 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |