CITROEN C4 Coupe 1.6L HDi 5MT FWD (110 HP)
2004–2008
107
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1279kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |