CITROEN C4 Coupe 2.0L 16V 5MT FWD (136 HP)
2004–2008
134
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1279kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |