CITROEN C4 Coupe 2.0L HDi 6MT FWD (136 HP)
2004–2008
134
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1379kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |