CITROEN C4 Hatchback 1.6L e-HDi 6AT FWD (110 HP)
2010–2013
110
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4328mm |
| Width | 2050mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |