CITROEN C4 Hatchback 1.6L HDi 5MT FWD (110 HP)
2008–2010
107
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4272mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2606mm |
| Kerb Weight | 1279kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |