CITROEN C4 Hatchback 2.0L 4AT FWD (140 HP)
2004–2008
138
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1292kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |