CITROEN C4 Hatchback 2.0L 5MT FWD (136 HP)
2004–2008
134
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 207km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1262kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |