CITROEN C4 Picasso 1.6L HDi 6MT FWD (112 HP)
2010–2013
111
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |