CITROEN C4 Picasso 1.6L VTi 5MT FWD (120 HP)
2010–2013
118
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |