CITROEN C4 Picasso 2.0L HDi 6AT FWD (163 HP)
2010–2013
161
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1614kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |