CITROEN C8 2.0i 4AT FWD (140 HP)
2002–2008
138
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1753mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Kerb Weight | 1659kg |
| Boot Capacity | 2922L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |