CITROEN C8 2.0L HDi 5MT FWD (107 HP)
2002–2008
106
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 174km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1753mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 2922L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |