CITROEN C8 2.2 HDi 6MT FWD (170 HP)
2002–2008
168
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1753mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 2922L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |