CITROEN C8 2.2i 5MT FWD (158 HP)
2002–2008
156
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2230cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1753mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Boot Capacity | 2922L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |