CITROEN C8 2.2L HDi 5MT FWD (128 HP)
2002–2008
126
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1753mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 2922L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |