CITROEN Citren Traction Avant 11L Faux Cabriolet 1.9
1936–
46
bhp
Power
66
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1911cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 46bhp |
| Power | 34kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 106km/h |
| Top Speed | 66mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1621mm |
| Wheelbase | 2911mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 X 40 |