CITROEN Citroën GSA 1.3L 4MT FWD (65 HP)
1979–
64
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |