CITROEN CX Break 2.0L 5MT (106 HP)
1982–1985
105
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 3091mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 1161L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |