CITROEN CX Break 2.3L 5MT (128 HP)
1982–1985
123
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2347cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 193Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 186km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 3091mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 1161L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |