CITROEN CX Break 2.3L 5MT FWD (115 HP)
1976–1982
111
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2347cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 174km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 3099mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185Sr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |