CITROEN CX Break 2.5L D 4MT (75 HP)
1982–1985
74
bhp
Power
19.8
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.8s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 3091mm |
| Kerb Weight | 1442kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |