CITROEN CX 2.0L 4MT FWD (106 HP)
1982–1985
105
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 88H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |