CITROEN CX 2.5L 5MT FWD (137 HP)
1985–1989
135
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 202km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1314kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |