CITROEN CX 2.5L 5MT FWD (168 HP)
1982–1985
166
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 124kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 217km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 507L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 88H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |