CITROEN DS 3 1.2L VTi 5MT FWD (82 HP)
2009–2014
80
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3947mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |