CITROEN DS19 Cabrio 1.9
1958–1973
71
bhp
Power
87
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1911cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3124mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 X 400 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |