CITROEN DS21 Cabrio 2.2L 4MT (106 HP)
1968–1971
105
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2175cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |