CITROEN DS21 2.2 (101 HP)
1968–1975
101
bhp
Power
109
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2175cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |