CITROEN DS21 2.2 (127 HP)
1968–1975
125
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 2175cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 188km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1791mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |