CITROEN DS23 2.3L 5MT (117 HP)
1973–1975
115
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2347cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 179km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Kerb Weight | 1317kg |