CITROEN DS23 2.3L 5MT (132 HP)
1973–1975
130
bhp
Power
117
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2347cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1473mm |
| Kerb Weight | 1337kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Hr 15 Xas |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |