CITROEN DS4 1.6L e-HDI EGS FWD (115 HP)
2010–
113
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1428kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |