CITROEN DS4 1.6L THP 6MT FWD (200 HP)
2010–
197
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1291kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |