CITROEN DS5 160 HDi/Hybrid4 200
2011–
161
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
69.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69.2mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
| Urban | 3.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |