CITROEN Dyane 0.7 4MT (32 HP)
1969–1983
31
bhp
Power
34
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 602cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 31bhp |
| Power | 23kW |
| Torque | 40Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 34s |
| Top Speed | 120km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 3871mm |
| Width | 1501mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 600kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 125-15X |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |